+48 451 210 000

- TAKE IT IZI

HISTORIA FUNDACJI

Nikt nie przewidywał, że spotkania IZI Meeting będą cieszyły się takim rosnącym zainteresowaniem. Wprawdzie Fundacja TAKE IT IZI uzyskała osobność prawną i została oficjalnie zarejestrowana w 2023 r., niemniej geneza jej powstania sięga paręnaście lat wstecz.

Pomysłodawcą pierwszych zlotów IZI Meeting był sam Izi. Był inicjatorem wielu spotkań, wyjazdów, różnych spontanicznych akcji motocyklowych. Zawsze przy okazji szukał powodu do zrobienia czegoś co mogłoby również pomóc innym. Uważał, że skoro i tak motocykliści się spotykają, dlaczego nie wykorzystać tego, nie zorganizować jakiejś zbiórki z przeznaczeniem na cel charytatywny. Zaplanował spotkanie podróżników, po powrocie ze swojej wyprawy. Nie mógł przewidzieć, że już nie dotrze i nie wymieni uścisków z przyjaciółmi. 26 lipca 2010 r. zginął na 130. kilometrze drogi Khorog – Iszkaszim – Langar. Nie spodziewał się, że pierwsze spotkanie podróżniczo-charytatywne będzie zorganizowane ku jego pamięci, a cała zgromadzona pomoc trafi do członków rodziny, których opuścił odjeżdżając w wieczną podróż motocyklową.

I tak się to zaczęło. Już po pierwszym spotkaniu, wszyscy uczestnicy zadeklarowali się na spotkanie dokładnie za rok, dokładnie w tym samym miejscu. Miejscem tym był zamek w Grodźcu. Do współpracy dołączył się ówczesny kasztelan zamku Zenon Bernacki. Otworzył bramy, otworzył komnaty, udostępnił podzamcze. I tak się zaczęło… Od tamtej pory na 3 dni w roku zamek Grodziec zostaje wyłączony z publicznego użytku. Jest całkowicie oddany do dyspozycji dla przyjeżdżających podróżników motocyklowych i nie tylko motocyklowych. Doroczne zloty stawały się obowiązkowym wydarzeniem w kalendarzu coraz to większej ilości osób, coraz to większej grupy podróżników. Podróże stały się tylko pretekstem, by się spotkać. Nie ważne jakim środkiem transportu ktoś się porusza.

Tym co oprócz podróży łączy wszystkie dotychczasowe spotkania, to licytacja charytatywna, która jest nieodłącznym elementem każdego IZI Meeting. To już tradycja spotkań w Grodźcu. Wszyscy ochoczo uczestniczą w licytacji, mając świadomość, że zgromadzone środki trafią do wcześniej wybranego beneficjenta. Co roku środki finansowe trafiają na wcześniej obrany cel. Dotychczas udało się wspomóc koleżankę motocyklisty, która straciła w wypadku kolejowym obie nogi. Innym razem pomoc została przeznaczona na rzecz Eweliny, której mąż Giermo zginął tragicznie w wypadku motocyklowym podczas podróży poślubnej w Czarnogórze. Był i Wojtek “Diabeł” Zambrzycki, który uległ wypadkowi, w wyniku którego był sparaliżowany i poruszał się na wózku. W 2022 roku środki finansowe trafiły do przedszkola, wspomagając osierocone dzieci, w wyniku wojny w Ukrainie.

W pomocy charytatywnej pomaga też corocznie przygotowywany kalendarz, gdzie cały zysk ze sprzedaży dołącza do puli środków, które mają wspomagać potrzebujących.

I tak właśnie zrodziła się potrzeba, aby te działania charytatywne wzmocnić, poszerzyć ich obszar. Dotychczas były to koleżeńskie spotkania motocyklistów podróżników, przyjaciół Iziego, którzy przy okazji chcieli zrobić coś dobrego. Organizatorzy tych spotkań, którzy są w zespole od samego początku, nieprzerwanie od 2011r Łukasz Kujawa (Bliźniak) i Marcin Woyna-Orlewicz (Jochen) zdecydowali się na kolejny krok założenia Fundacji i poszerzenia kręgu podejmowanych działań. Tak oto 26 stycznia 2023 r. podpisany został akt notarialny, powołujący Fundację do życia.

Mamy świadomość, że rok 2023 przejdzie do historii. Mamy nadzieję jednak, że Fundacja będzie mogła pochwalić się w kolejnym okresie znacznie szerszym dorobkiem. Chcielibyśmy, aby IZI Meeting pozostał naszym czołowym wydarzeniem. Takim, na którym będziemy mogli podsumować całoroczne dokonania, a licytacja charytatywna nadal pozostanie filarem spotkań na zamku.